GündemManşet

İstanbul’da iki AVM’nin açılacağı tarih belli oldu

Türkiye’de mart ayında ilk koronavirüs vakasının görülmesinden sonra kapatılan AVM’lerin kademeli olarak açılması planlanıyor. Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) Başkanı Hüseyin Altaş, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, AVM’leri 8-15 Mayıs tarihleri arasında kontrollü bir şekilde açmayı planladıklarını söylemişti.

Akiş GYO, bünyesinde bulunan Akasya ve Akbatı AVM’lerinin 1 Haziran günü açılacağını duyurdu. Firmanın KAP’a yaptığı açıklamada, virüse karşı gerekli tedbirlerin alındığı ve dükkanlara kira desteğinde bulunulacağı belirtildi.

Açıklamada, Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu’nun salgının seyri konusunda açılış tarihini etkileyebilecek olumsuz bir görüş bildirmesi üzerine bu tarihin ötelenebileceği ifade edildi.

Akiş GYO, AVM’lerde koronavirüse karşı aldığı tedbirleri de açıkladı. Söz konusu AVM’lerin girişlerine termal kamera yerleştirilmesi ve anlık olarak AVM içerisindeki kişi sayısının sınırlandırılması gibi çeşitli önlemlerin alındığı aktarıldı. Öte yandan dükkanlara yüzde 50’ye varan kira desteğinde bulunulacağı kaydedildi.

Türkiye’de koronavirüs önlemleri kapsamında 436 AVM, içlerinde bulunan market ve eczaneler dışında kapatılmıştı.

Geçtiğimiz günlerde Türkiye’nin 4 aşamalı normalleşme planının detayları ortaya çıkmıştı. Bu planın “hazırlık aşaması” olarak nitelendirilen ve 4-26 Mayıs tarihleri arasını kapsayan birinci aşamasında, AVM’lerin açılabileceği belirtiliyordu.

Prof. Mehmet Ceyhan’dan uyarı: En risklisi AVM’lerin tam kapasite açılması

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, Hürriyet yazarı Hande Fırat’a yaptığı açıklamada, “Daha yolun yarısında olunduğu” uyarısında bulunmuş ve “Bence en risklisi AVM’lerin tam kapasite açılması” demişti.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu