EkonomiManşet

Korona nedeniyle kapatılan AVM’ler kademeli olarak açılacak

Türkiye’de 11 Mart günü ilk yeni tip koronavirüs (Covid-19) vakasının tespit edilmesinden kısa bir süre sonra kapatılan AVM’lerin, 8-15 Mayıs tarihleri arasında kademeli olarak açılması planlanıyor.

Milliyet’te yer alan habere göre, Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) Başkanı Hüseyin Altaş, koronavirüs tedbirleri kapsamında kapatılan AVM’leri 8-15 Mayıs tarihleri arasında kontrollü olarak açmaya hazırlandıklarını söyledi. İtalya, İspanya ve Almanya’da alışveriş merkezlerinin kademeli olarak açıldığını belirten Altaş, “Burada amaç gelir beklemek değil. Hayatın yavaş yavaş normale döndürülmesini sağlamak” ifadelerini kullandı.

AVM’lerde hijyen kurallarının çok sıkıcı olacağını ve belirli aralıklarla müşteri alınacağını ifade eden Altaş, “Bu konuda Bilim Kurulu, kamu ve perakendecilerle konuşuyoruz. Kamu tarafında kontrollü açılabileceğine yönelik görüşler var. Perakendecilerin de görüşlerine kulak vererek, ciddi kontrollerle ve şartlara uyularak kademeli olarak açmayı planlıyoruz.” dedi.

Altaş, söz konusu kararın ilk önce küçük ve vakaların az olduğu illerde uygulanabileceğini kaydetti.

Türkiye’de Mart ayında alınan koronavirüs önlemleri kapsamında 436 AVM, içlerinde bulunan market ve eczaneler dışında kapatılmıştı. Mayıs ayında AVM’lerin yüzde 80’nin kademeli olarak açılması bekleniyor.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu