GündemManşet

Türkiye’nin 4 aşamalı normalleşme planının detayları

Türkiye’de, yeni tespit edilen koronavirüs vaka sayısındaki azalışla birlikte hayatın normale dönmesi için hazırlıklara başlandı. Hazırlanan 4 aşamalı normalleşme planı ile koronavirüsle mücadele kapsamında alınan tedbirlerin aşamalı olarak kaldırılması bekleniyor.

BİRİNCİ AŞAMA

Normalleşme takviminin birinci aşaması hazırlık süreci olarak değerlendiriliyor. Bu sürecin 4 Mayıs’ta başlaması ve 26 Mayıs’ta sona ermesi bekleniyor. Koronavirüs tedbirleri kapsamında kapatılan AVM ve berberlerin birinci aşamada açılabileceği belirtiliyor. Ramazan Bayramı’nı da kapsayan bu süreçte şehirler arası seyahatlerdeki kısıtlamaların kaldırılması düşünülmüyor.

Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) Başkanı Hüseyin Altaş, AVM’leri 8 Mayıs-15 Mayıs tarihleri arasında kontrollü olarak açmayı planladıklarını belirtmişti.

AVM’lerin girişlerine termal kamera kurulması, sıkı hijyen kurallarına uyulması ve anlık olarak AVM’deki kişi sayısının sınırlandırılması gibi çeşitli önlemlerin alınacağı belirtiliyor.

İKİNCİ AŞAMA

27 Mayıs ile 31 Ağustos tarihleri arasını kapsayan ikinci aşamada, seyahat alanındaki kısıtlamaların bazı önlemlerle kaldırılması planlanıyor. Ayrıca bu aşamada, kafe ve restoranların da sosyal mesafe kurallarına uygun bir şekilde yeniden düzenlenerek açılması bekleniyor.

ÜÇÜNCÜ AŞAMA

Normalleşme sürecinin üçüncü aşaması 1 Eylül’de başlayıp yıl sonuna kadar devam edecek. Bu dönemde okulların açılması ve kamu kurumlarındaki memurların tam kapasite çalışması hedefleniyor.

Cafe ve restoranların, masalardaki fiziki mesafelere ve hijyen kurallarına uygun bir şekilde yeniden açılması planlanıyor.

DÖRDÜNCÜ AŞAMA

2021 yılı ile başlayacak olan dördüncü aşamanın ucu açık bırakıldı. Koronavirüse karşı aşı ya da ilacın bulunmasına göre bu aşamadaki tedbirler belli olacak.

Türkiye’de ilk koronavirüs vakası 11 Mart günü tespit edilmişti. Vaka sayılarının artması üzerine birtakım kısıtlamalar devreye sokulmuştu.

Koronavirüs nedeniyle bugüne kadar 3 bin 174 vatandaş hayatını kaybetti. Vaka sayısı ise 120 bin 204 olarak kayda geçti.

Daha Fazla Göster

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu