GündemManşet

RTÜK Başkanı’ndan Sevda Noyan açıklaması: Çok büyütülecek bir konu değil

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Ebubekir Şahin, Youtube üzerinden yayın yapan “Dijital Gündem” adlı kanalda Musa Savaş’ın sorularını yanıtladı.

Sevda Noyan, Ülke TV’de yayınlanan “Arafta Sorular” programında kullandığı ifadeler nedeniyle tepki çekmişti. Söz konusu yayınla ilgili RTÜK Üst Kurulu’na bir rapor geleceğini belirten Şahin, “Bizi ilgilendiren taraf yayıncılık ilkeleriyle ilgili bir aykırılık olup olmadığı. Üst Kurul’daki toplantı sonucu verilen müeyyide varsa, bu müeyyidenin darbe sevicilerini, darbeyi övenleri sevindiren ve onları gülümseten bir ceza olmaması gerektiğini düşünüyorum. Bunları ayırmamız lazım. Darbeyi övenlerin karşısında söylenenleri cezalandırmak gibi bir pozisyonda değiliz. Bizim görevimiz milli ve manevi değerler, insani değerler veya yayın ilkeleri ile ilgili bir aykırılık varsa, şu an arkadaşlarımız bunlara bakıyorlar, bunu Üst Kurul’a getireceğiz. Daha önce yaptığımız gibi Üst Kurul’da vicdanlarımızla bir karar vereceğiz ve bu kararı da bütün kamuoyuna ilan edeceğiz. Çok büyütülecek, RTÜK Üst Kurulu’nu töhmet altında bırakacak bir konu değil” ifadelerini kullandı.

CHP’li RTÜK üyesi İlhan Taşcı, geçtiğimiz gün sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin’in Üst Kurul toplantısına mazeret bildirerek katılmadığını söylemişti. Taşcı’nın açıklamaları şöyle: “RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin ‘mazeret’ bildirerek bugünkü olağan Üst Kurul toplantısına katılmadı. ‘Cebimde listem hazır. Ailemiz en az 50 kişiyi götürür’ diyen Sevda Noyan’ın katıldığı program, Üst Kurul gündemine getirilmedi ve görüşülmedi.”

Fotoğraf: @ilhantasci

Taşcı’nın açıklamalarına Twitter hesabından yanıt veren Başkan Şahin, mazeretli olmadığını, 3 ay önce belirlenen bir toplantı sebebiyle şehir dışında olduğunu ifade etti. Şahin, “Nedir sizdeki bu RTÜK ve RTÜK Başkanı düşmanlığı.Kaç kez söyledim. 3 ay önce belirlenen başka bir toplantım sebebi ile şehir dışındaydım. Mazeretli değildim,raporlu hiç değildim sadece görevliydim. Halkımıza bile bile yalan söyleyerek kin ve nefrete sevk etmeyin. Yaptığınız suçtur!” ifadelerini kullandı.

Fotoğraf: @ebekirsahin

(Manşet Fotoğraf: rtuk.gov.tr)

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu