Biyografi

Ziya Selçuk kimdir? Ziya Selçuk’un hayatı

Ziya Selçuk, 1 Mayıs 1961 tarihinde Ankara’nın Gölbaşı ilçesine bağlı Emirler köyünde dünyaya gözlerini açtı. Babası Cevdet Selçuk, annesi ise Aynur Selçuk’tur. Henüz 5 yaşındayken ilkokula başlayan Selçuk, o günleri şöyle anlatıyordu: “Doğduğum köyde ilkokul birinci sınıfı okudum. 5 yaşında okula başladım. Bütün aile Ankara’ya göçmüştü, ben köyde babaannemin yanında kaldım. Toplam 17 gün gittim okula, gerisinde kaçtım. İkinci sınıfta Ankara’ya taşındık.

Okula erken yaşta başlamasından dolayı zorlandığını belirten Selçuk, o yıllar hakkında şunları söylüyor: “Bir kişi bile beni görmüyor, benimle konuşmuyor. Sanki o sınıfta yokmuşum gibi. Ağabeyimden ablama, ablamdan bana geçen bir siyah önlük var. Sağ ve solda iki cebi var. Ama ceplerden biri çok fazla yıprandığı için annem birini atmış, bir tanesini de ters çevirip ortaya dikmiş. 700 kadar öğrenci arasında cebi ortada olan tek öğrenci benim. Çok dikkat çekiyordu. Bakıyorlar, ama hiç kimse konuşmuyor. Öğretmen bir hikaye anlatıyordu ve ‘Çocuk sekerek babaannesinin evine koştu’ dedi. ‘Sekmek ne demek?’ diye sordu. O sınıfta cevabı bilen bir tek ben çıktım. Ondan sonra beni alkışlattı ve çocuklar benimle konuşmaya başladı.”

İlkokulu tamamladıktan sonra Atatürk Lisesi‘ne kaydoldu. Selçuk, lise dönemini ‘içinden çıkılmaz bir dönem’ olarak nitelendiriyor. Yaklaşık iki ay okula devam etmeyen Selçuk, o günleri şöyle anlatıyor: “Evdekiler bilmiyordu. Her gün okula gidiyormuş gibi çıktım. Oradaki eğitimden hoşlanmıyordum. Babam bir gün ‘Okumayıp benim gibi dolmuş şoförü mü olacaksın?’ dedi, ‘Hayır, tır şoförü olacağım’ dedim. Bu yaşananlardan dolayı bir sene sınıfta kaldım. Sonra annemin hatırına okula devam ettim.”

Liseden mezun olduktan sonra Ankara Üniversitesi Eğitim Fakültesi‘ne girdi. Üniversite eğitimini sürdürdüğü sırada bir yandan da taksi ve minibüs şoförlüğü yaptı. Mezuniyetinin ardından aynı üniversitede Gelişim Psikolojisi alanında yüksek lisans yaptı. 1989 yılında Hacettepe Üniversitesi‘nde Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik alanında doktorasını tamamladı.

27 Şubat 2002 tarihinde Özel Maya Okulları‘nı kurdu. Okul, ilk eğitim öğretim dönemine 137 öğrenci ile başladı. [1]

Ziya Selçuk, 2003-2006 yılları arasında Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı görevinde bulundu. Bu süreçte Avrupa Birliği (AB) ile yürütülen müzakerelerde ‘Eğitim ve Bilim’ başlığında Türkiye’yi temsil etti.

2009 yılında TED Üniversitesi’nin kuruluşunda yer aldı. TED Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı.

Selçuk çeşitli kurumlarda yönetim kurulu üyesi olarak görev aldı. Bu kurumlar şunlar: Satranç Federasyonu Yönetim Kurulu Üyeliği, Türk Zeka Vakfı Yönetim Kurulu Üyeliği, Yunus Emre Enstitüsü Bilim Diplomasisi Kurul Üyeliği, Voleybol Federasyonu Eğitim Kurulu Başkanlığı ve TÜBİTAK-SOBAG Yürütme Kurulu Üyeliği.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin ilk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 9 Temmuz 2018 günü yeni kabinesini açıkladı. Yeni kabinede Ziya Selçuk, Milli Eğitim Bakanı olarak görevlendirildi.

Rana Selçuk ile evli olan Ziya Selçuk’un bu evliliğinden üç çocuğu dünyaya gelmiştir.

Gelişim ve Öğrenme

Eğitim Psikolojisi

Çoklu Zeka Uygulamaları

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktif Çocuklar

Sınıf İçi Rehberlik Uygulamaları

Çocuklarımız İçin Eğitim Sohbetleri

Okul Deneyimi ve Uygulama

Çoklu Zeka Uygulamaları

Ebeveyn Benim

KAYNAKÇA

[1] Maya Okulları Tarihçe

Fotoğraf: Milli Eğitim Bakanlığı

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu