GündemÖne Çıkanlar

Uçuşlar ne zaman açılacak? İşe THY’nin normalleşme planı

Türkiye’de mart ayında başlayan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle iç ve dış hat seferlerini durduran Türk Hava Yolları (THY), vaka sayısının azalmasıyla birlikte yeniden uçuşlara başlamaya hazırlanıyor. THY’nin bu kapsamda hazırladığı normalleşme planının detayları da belli oldu.

İç ve dış hat seferlerini 28 Mayıs’a kadar durduran THY, haziran, temmuz ve ağustos aylarını kapsayan bir normalleşme planı hazırladı. Hazırlanan plana göre, haziran ayında tüm iç hat seferleri açılacak. Dış hat seferleri ise kademeli olarak açılacak. İlk etapta haziran ayında yurt dışına 19 ülkeye 23 noktada 75 frekans uçuş yapılacak. Temmuz ve ağustos aylarında ise kademeli olarak uçuş yapılacak ülke sayısı artırılacak.

THY Genel Müdürü Bilal Ekşi, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, iç ve dış hat seferlerinin 28 Mayıs’a kadar iptal edildiğini belirtmişti.

Ekşi, uçak yolculuklarının risk oluşturup oluşturmayacağı konusunda bazı notlar paylaştı. “Uçaktaki hava ameliyathane kalitesinde temizdir” ifadelerini kullanan Ekşi’nin paylaşımları şöyle:

Uçak içindeyken hasta kişilerden virüs bulaşma riski, diğer kapalı alanların çoğuna göre daha düşüktür.

Modern uçaklarda, hastane müdahale odalarında ve endüstriyel temizleme odalarında kullanılan Hepa filtreleri olarak adlandırılan kabin için filtreleme sistemleri mevcuttur.

Hepa filtreleri, uçak içindeki havada bulunan mikropların %99,97’sinin temizlenmesinde etkilidir.

Daha Fazla Göster

İlgili Haberler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu