Gündem

Tümamiral Cihat Yaycı neden istifa etti?

Tümamiral Cihat Yaycı, 15 Mayıs 2020’de Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanlığı görevinden alınarak Genelkurmay Başkanlığı emrine atanmıştı. Yaycı’nın bugün görevinden istifa ettiği öğrenildi.

Halk TV’de “Haber Masası” programına bağlanan Emekli Deniz Kurmay Albay Ali Türkşen, Yaycı’nın istifasını değerlendirdi. Yaycı’nın istifaya zorlanacağı ya da pasif bir göreve alınacağı konusunda yaklaşık 1 buçuk aydır Twitter üzerinden FETÖ’cü hesapların yayın yaptığını belirten Türkşen, “Böyle bir bilgiye bu FETÖ’cü hesaplar 1 buçuk ay önce nasıl ulaşmışlardır? FETÖMETRE gibi FETÖ’cüleri ortaya çıkaran bir sistemi sadece Deniz Kuvvetlerinde uygulayıp diğer birimlerde uygulamamak, ne anlama geliyor? O zaman şunu söyleyebiliriz: Devletin FETÖ ile mücadele etmek için çok fazla bir derdi olmadığını görebiliriz” ifadelerini kullandı.

Türkşen, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile Tümamiral Cihat Yaycı arasında birtakım çekişmelerin olduğunu öne sürdü. Türkşen’in açıklamaları şöyle: “Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, daha önce yaptığı konuşmada, Libya konusundaki çalışmaların bütün kurumlarla birlikte yapıldığını, birtakım kişilerin isimlerinin öne çıkmasının çok da uygun olmadığını söyledi. Aslında birtakım çekişmelerin olduğunu basında gördük. Bizim kendi özel ilişkilerimizden zaten biliyoruz. Hulusi Akar’ın, etrafında kendisinden daha yukarı çıkabilecek, sivrilebilecek herhangi bir kimseyi istemediğini biliyoruz. Bu nedenle biz Genelkurmay Başkanı’nın ismini vatandaş olarak çok da bilmeyiz. Halk sorumlu olarak bir tek Hulusi Akar’ı bilir.”

1966 yılında Elazığ’da dünyaya gelen Yaycı, 1988 yılında Deniz Harp Okulu’ndan mezun oldu. 2000 yılında Deniz Harp Akademisi’ni, 2003 yılında da Silahlı Kuvvetler Akademisi’ni bitirdi. İstanbul Üniversitesi’nde Uluslararası İlişkiler alanında doktora yaptı.

TCG KEMALREİS Komutanı ve 5’inci Muhrip Filotillası Komodoru olarak görev yapan Yaycı, 2012 yılında Moskova Silahlı Kuvvetler Ataşesi olarak görevlendirildi. Daha sonraki yıllarda Güney Görev Grup Komutanı, Çok Uluslu Deniz Güvenliği Mükemmeliyet Merkezi Direktörü ve Çok Uluslu Müşterek Harp Merkezi Komutanı olarak görev yaptı.

2016 yılında Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Personel Başkanlığına atandı. 207 yılında ise Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanlığına atandı. Yaycı, İngilizce ve Rusça bilmektedir. Emekli Tümamiral Semih Çetin, Yaycı’nın Deniz Kuvvetlerinin akademik kariyeri en yüksek subaylarından biri olduğunu belirtiyor.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu