Gündem

Selçuk Bayraktar’dan TİHA paylaşımı

İlk uçuş testi geçtiğimiz yılın eylül ayında yapılan AKINCI TİHA’nın üretim süreci devam ediyor. Baykar Savunma Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar, AKINCI TİHA’nın ikinci prototipinin görüntülerini paylaştı.

Bayraktar, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Kardeşi geldi… Ama sosyal mesafeyi ihmal etmiyoruz” ifadelerini kullandı.

AKINCI TİHA, Türkiye’nin en gelişmiş insansız hava aracı olarak nitelendiriliyor. Toplam 1350 kilogram faydalı yük taşıma kapasitesine sahip olan hava aracı, 24 saat havada kalabiliyor. AKINCI TİHA’da yerli mühimmatların kullanılması planlanıyor.

1979 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Selçuk Bayraktar, aslen Trabzonludur.

Lise öğrenimini Robert Koleji’nde, yükseköğrenimini ise İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bölümü’nde tamamladı.

University of Pennsylvania’da Elektrik Mühendisliği Bölümü’nde yüksek lisans yapan Bayraktar, Prof. Dr. George Pappas’ın yardımcı araştırma asistanlığını yaptı.

Massachusetts Institute of Technology’den (MIT) ikinci yüksek lisans diplomasını aldı.

2007 yılında Baykar teknik müdürlüğü görevine getirildi. Bayraktar, Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı’nın (T3) kurucusudur.

Daha Fazla Göster

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu