GündemManşet

R0 değeri nedir? Normalleşme için kaç olmalı?

Jackson Laboratuvarı Enstitüsü’nde baş araştırmacı olarak görev yapan Prof. Dr. Derya Unutmaz ve Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, Habertürk’te R0 değeri hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

R0’ın bulaş riski olarak tanımlandığını belirten Unutmaz, “Bu, genel olarak popülasyondaki virüsün ne kadar hızlı bulaştığı hakkında bilgi veriyor. Örneğin, Türkiye’de son açıklanan R0 değeri 1,5 civarında. Bu aslında şu demek: Ortalama olarak 2 kişi 3 kişiye bulaştırıyor. 3 kişi 5 kişiye, 5 kişi 8 kişiye diye devam ediyor. Logaritmik olarak bulaşma hızlanıyor. Bu değer 1,5 yerine 2 olsa o zaman çok daha hızlı ilerliyor. 2 kişi 4 kişiye, 4 kişi 8 kişiye, 8 kişi 16 kişiye diye gidiyor. Eğer siz bir toplumda bulaşmayı düşürmek istiyorsanız, R0 değerinin 1’in altına düşmesi lazım. Bu şu demektir: 1 kişi 1 kişiden daha az kişiye bulaştırıyor” ifadelerini kullandı.

Yeni Zelanda, Hong Kong gibi ülkelerin R0 değerini 1’in altına düşürmeyi başardığını belirten Unutmaz, “Almanya bunu bir süre için yaptı ama son açılımdan sonra 1’in üstüne çıktı” dedi.

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, R0 değerinin dünya genelinde ortalama olarak 2,5-3 civarında bildirildiğini söyledi. Bulunan ortama ve şehre göre bu rakamın değiştiğini belirten Yavuz, “İstanbul’da bir ara daha yüksek seviyelere de çıktı. Alınan tüm önlemlerin amacı R0 değerini azaltmaktı” dedi.

“1’in altına inmeden salgın kontrol altında diyemeyiz”

Salgının kontrol atlına alınabilmesi için R0 değerinin 1’in altına düşmesi gerektiğini ifade eden Yavuz, “1,5 rakamı yakınlaşmış olmakla birlikte, halen 1’in altına düşmediği için o kadar da rahat edemeyeceğimizin bir mesajıdır aslında. O nedenle salgın kontrol altında diyemeyeceğimiz bir aşamadayız” ifadelerini kullandı.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu