GündemManşet

Otellerde uygulanacak korona (Covid-19) tedbirleri belli oldu

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın genelgesine göre işletmeler koronavirüs (Covid-19) ve hijyen kurallarını içeren bir protokol hazırlayacak. Protokolde hastalık belirtileri gösteren müşteriye personelin yaklaşımı ve uygulanacak işlemler tanımlanacak, genel kullanım alanlarına ilişkin sosyal mesafe planı hazırlanacak.

Konaklama tesisleri sosyal mesafe kuralları göz önünde bulundurularak belirli kapasitede misafir kabul edecek. Ayrıca tesislere girişte termal kamera ya da temassız ateş ölçümü uygulamaları yapılacak. Dezenfeksiyon imkanları ile karşılanacak misafirlere, talep etmesi halinde maske ve eldiven gibi kişisel koruyucu ekipmanlar da sağlanacak.

Öte yandan misafirlerden koronavirüs geçirip geçirmedikleri, son 14 gün içerisinde bulunduğu yerler ve varsa kronik rahatsızlığına ilişkin bilgi istenecek.

Resepsiyon, lobi, yemek salonları, bar, diskotek ve havuz çevresi dahil tüm genel kullanım alanları sosyal mesafe planına uygun şekilde düzenlenecek. Buralarda işaretlemeler yapılacak ve planda belirtilen kapasiteden fazla misafir kabul edilmeyecek.

Yemek servisi verilen masalar arası 1,5 metre, yan yana sandalyeler arası 60 cm mesafe olacak şekilde düzenleme yapılacak.

Tesislerde bulunan jimnastik salonu, spor salonu gibi alanlarda rezervasyon sistemi uygulanacak. Aynı anda salonda bulunan kişi sayısı sınırlı tutulacak. Ekipmanların her kullanımdan sonra temizliği sağlanacak

Genel kullanım alanları ile genel müşteri tuvaletlerinin girişinde el dezenfektanı veya antiseptiği bulundurulacak.

Sağlık Turizm Sertifikası bulunmayan tesislerde hamam, sauna ve masaj gibi SPA üniteleri açılmayacak.

Personelin düzenli aralıklarla sağlık kontrolleri yapılacak, salgın ve hijyen konusunda özel eğitim verilecek. Personel girişinde termal kamera veya temassız ateş ölçümü uygulamalarıyla personellerin vücut ısıları ölçülecek.

Personel kıyafetlerinin günlük temizliği ve hijyeni sağlanacak. Personellerin kullandığı alanlar da sosyal mesafe kurallarına uygun olarak düzenlenecek.

Personeller için koğuş sisteminde konaklama yapılmayacak. Personellerin en fazla 4 kişilik odalarda konaklaması sağlanacak.

Daha Fazla Göster

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu