DünyaManşet

Öldüğü iddia edilen Kim Jong-un günler sonra görüntülendi

Sağlık durumuna ilişkin çeşitli iddialar ortaya atılan Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, 20 gün sonra ilk kez kamuoyunun karşısına çıktı. Kim Jong-un, Pyongyang’da bir gübre fabrikasının açılış törenine katıldı.

Kuzey Kore resmi haber ajansı KCNA’da yer alan habere göre, açılış töreninde Kim’e kız kardeşi Kim Yo-Jong ve Kuzey Koreli üst düzey devlet yetkilileri de eşlik etti.

KCNA’da yayınlanan görüntülerde, törene katılanların birçoğunun maske taktığı görüldü. Kuzey Kore, şu ana kadar herhangi bir koronavirüs vakası bildirmedi.

Ne olmuştu?

Kim, en son 11 Nisan’da bir toplantıya başkanlık etmiş ve o günden bu yana kamuoyunun karşısına çıkmamıştı. Dedesi Kim Il-Sung için her yıl 15 Nisan’da düzenlenen etkinliklere ilk defa katılmaması, sağlık durumu hakkında çeşitli spekülasyonlara yol açmıştı.

CNN’de yer alan haberde, kalp ameliyatı geçiren Kim’in sağlık durumunun oldukça kötü olduğu belirtilmişti.

Reuters haber ajansında yer alan haberde ise, Çin’in aralarında uzman doktorların da bulunduğu bir ekibi Kuzey Kore’ye gönderdiği iddia edilmişti.

ABD Başkanı Donald Trump, Kim’in sağlık durumuna ilişkin yöneltilen soruya, “Raporun yanlış olduğunu düşünüyorum” yanıtını vermişti.

Güney Kore Birleşme Bakanı Kim Yeon-chul ise Kim’in koronavirüs (Kovid-19) salgınından kaçınmak için gizlenmiş olabileceğini öne sürmüştü.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu