GündemManşet

Okullar 1 Haziran’da açılıyor: Devam zorunluluğu yok

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle 16 Mart tarihinde kapatılan okulların başlama tarihi belli oldu. Milliyet’ten Kıvanç El’in haberine göre, okulların 1 Haziran’da açılması planlanıyor.

Cumhurbaşkanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı’nın koordinasyonunda hazırlanan senaryo taslağına göre, ilk etapta sınavlara hazırlanan 8 ve 12’inci sınıf öğrencilerinin okula başlatılması düşünülüyor. Salgının seyrine göre taslaktaki planlamanın değişebileceği belirtiliyor.

Yaşları itibariyle alınan tedbirlere tam olarak uyamayacakları değerlendirilen anaokulu ve ilkokul öğrencileri bu sürece dahil edilmeyecek.

DEVAMSIZLIK VE SINAV YOK

Okulların yeniden açılmasının ardından yazılı ya da sözlü herhangi bir sınav yapılmayacak ve devam zorunluluğu olmayacak. Çocuklarını okula gönderip göndermem kararı ailelere bırakılacak.

1 Haziran’da başlayacak eğitim sürecinde ara verilen dönemde işlenemeyen konular hızlandırılmış bir şekilde öğrencilere aktarılacak. Ayrıca öğrencilere, psikososyal destek eğitimi de verilecek.

YKS ÖNE ÇEKİLECEK İDDİALARI

Bir süredir YKS’nin öne çekileceği iddiaları konuşuluyor. Sınav tarihi ile ilgili son karar Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından verilecek.

Milli Eğitim bakanı Ziya Selçuk, koronavirüs sürecinde normalleşmenin devam etmesi halinde okulların 1 Haziran’da açılabileceğini söylemişti. Ayrıca Bakan Selçuk, uzaktan eğitimin 31 Mayıs’a kadar devam edeceğini belirtmişti.

EBA TV’DEN ‘SINAV ÖZEL YAYINI’

Bakan Selçuk, geçtiğimiz günlerde YKS ve LGS’ye hazırlanan öğrencilere yönelik geliştirdikleri yeni bir projeyi açıkladı. Sınava hazırlanan öğrenciler, her hafta sonu TRT EBA TV’den yüzlerce soru çözümünü içeren yayınları izleyebilecek. “Sınav Özel Yayını” adı ile ekranlara gelecek içeriklerin yayın saatlerine EBA TV’nin resmi internet sitesinden ulaşılabiliyor.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgının mart ayında Türkiye’de görülmeye başlamasının ardından okullar tatil edilmiş ve uzaktan eğitim sistemine geçilmişti.

LGS TARİHİ DEĞİŞECEK Mİ?

Bakan Selçuk, LGS tarihinin değişip değişmeyeceği yönündeki soru üzerine, hafta başında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılacak kabine toplantısını işaret etmişti. Selçuk, sosyal mesafe kurallarına uygun bir oturum düzeni için simülasyonlar yaptıklarını kaydetmişti.

Daha Fazla Göster

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu