Gündem

Maske fiyatı ne kadar olacak? Ticaret Bakanlığı açıkladı

Ticaret Bakanlığı, cerrahi maskelerin satışına ilişkin bir yazılı açıklama yayınladı. Açıklamada, cerrahi maskelerin tanesinin KDV dahil en fazla 1 lira olabileceği, bu fiyatın üzerindeki satışların “fahiş fiyat” olarak değerlendirileceği belirtildi.

Bakanlık açıklamasında maske satışlarının eczaneler, marketler, tıbbi cihaz satışı yapan medikal firmalar ve elektronik ticaret platformları üzerinden gerçekleştirilebileceği kaydedildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Bu kapsamda, 8 Mayıs 2020 tarihi itibarıyla ilk etapta, salgının en yoğun görüldüğü İstanbul’da, akabinde büyükşehirlerden başlamak üzere hızlı bir şekilde diğer illerdeki marketlerde de cerrahi maskelerin satışı yapılabilecektir.Cerrahi maskeler ilk etapta standart 50’li paketler halinde satışa sunulacak olup, önümüzdeki haftadan itibaren maskelerin 10’lu standart paketler halinde de satışa sunulması çalışmaları devam etmektedir.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının Türkiye’de görülmeye başlamasının ardından maske fiyatları aşırı yükselmiş, bu durum tepkilere neden olmuştu.

Toplu alanlarda maske takma zorunluluğunun getirilmesinin ardından maskelerin ücretsiz olarak dağıtılacağı açıklanmıştı. İlk olarak PTT aracılığıyla dağıtılması planlanmış, ancak yoğun talep üzerine eczaneler üzerinden dağıtılmasına karar verilmişti. Bazı kişiler ücretsiz maskelerini alabilmek için gerekli kodun telefonlarına gelmediğini dile getirmişti. Bunun üzerine Sağlık Bakanlığı’nın nisan ayında çıkardığı “Hayat Eve Sığar” uygulamasından ücretsiz maske için gerekli kodun alınabileceği duyuruldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 4 Nisan’daki kabine toplantısının ardından yaptığı açıklamada, maske satışına izin verildiğini söylemişti.

Daha Fazla Göster

İlgili Haberler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu