GündemÖne Çıkanlar

Koronavirüs tedavisinde kullanılan 3 ilaç

İlk kez Çin’in Wuhan kentinde görülen ve kısa bir süre içinde tüm dünyaya yayılan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 300 bini aştı. Vaka sayısı ise 5 milyona yaklaştı.

Hastalığın tedavisinde şu ana kadar üç ilaç öne çıktı: Remdesivir, Favipiravir ve Hidroksiklorokin.

Favipiravir, hastalığın ilk görüldüğü Çin’de kullanıldı. Japon bir ilaç firmasının ürettiği bu ilaç, daha önce grip tedavisinde kullanılıyordu. İlacın, Kovid-19 hastalığını hafif geçiren hastaların iyileşme sürecini 11 günden 4 güne indirdiği belirtiliyor.

Bu ilaç, salgının yayılması üzerine Çin’den Türkiye’ye getirilmiş ve tedavide olumlu sonuçlar elde edilmişti.

İlaç hakkında bilgi veren Çin’in İstanbul Başkonsolosu Cui Wei, “Favipiravir kullananların akciğer filmleri önce ve sonra olarak karşılaştırıldığında iyileştirme oranı yüzde 91. Favipiravir kullanmayanların akciğer filmlerine bakıldığında ise iyileşme oranı yüzde 66-67” demişti.

Remdesivir, ABD’de koronavirüs hastalarında acil durumlarda kullanılmak üzere Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi’nden (FDA) onay almıştı. İlaç, Kovid-19 hastalarının akciğer komplikasyonlarının daha hızlı iyileşmesini sağladı. İlacın 10 günlük tedavi süresini 5 güne indirdiği belirtiliyor.

ABD Başkanı Donald Trump’ın da kullandığını açıkladığı Hidroksiklorokin, sıtma tedavisi için geliştirilen bir ilaç. İlaç, ilk olarak Fransa’da kullanılmıştı.

Daha Fazla Göster

İlgili Haberler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu