DünyaManşet

Koronavirüs önlemlerini gevşeten ülkeler

Dünya genelinde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 200 bini geçerken, vaka sayısı da 3 milyonu aştı. Bazı ülkeler koronavirüs önlemlerini kademeli olarak gevşetmeye başladı.

İTALYA

26 binden fazla insanın hayatını kaybettiği İtalya’da koronavirüs önlemleri kademeli olarak gevşetilecek. İtalya Başbakanı Giuseppe Conte, 4 Mayıs’tan itibaren fabrika ve şantiyelerin yeniden açılacağını duyurdu. Ayrıca sınırlandırılmış bir şekilde aile ziyaretlerine de izin verilecek. İtalyan Başbakan, ülkenin sosyoekonomik dokusuna ciddi zarar verebileceği gerekçesiyle kısıtlamaların daha fazla sürdürülemeyeceğini söyledi.

YENİ ZELANDA

Geçtiğimiz gün sadece bir yeni koronavirüs vakasının tespit edildiği Yeni Zelanda’da, bazı kısıtlamalar hafifletildi.

“Koronavirüs’e karşı savaşı kazandık” diyen Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, yürüyüşe çıkma, balık tutma ve avlanma gibi aktivitelerin yapılabileceğini duyurdu.

Salı gününden itibaren 400 bin kişi iş başı yapacak. Ancak mağaza ve restoranlar kapalı olmaya devam edecek.

Yeni Zelanda’da bugüne kadar koronavirüs nedeniyle 19 kişi hayatını kaybetti. Vaka sayısı bin 469 olarak bildirildi.

ALMANYA

Kovid-19 salgınına karşı en başından bu yana aldığı sıkı tedbirlerle dikkat çeken Almanya’da, 20 Nisan itibariyle 800 metrekareden küçük dükkanların açılmasına karar verildi.

4 Mayıs’tan itibaren de okullar ve üniversitelerin kademeleri olarak açılması planlanıyor.

Almanya’da koronavirüs vaka sayısı 158 bin 142’ye çıkarken, can kaybı da 5 bin 985’e yükseldi. Ülkede geçtiğimiz gün 372 yeni vaka tespit edilirken, 9 kişi hayatını kaybetti.

İSPANYA

Koronavirüsten en çok etkilenen ülkelerden olan İspanya’da, 6 hafta sonra çocukların dışarı çıkmasına izin verildi.

Geçtiğimiz gün iki bin 793 yeni vaka tespit edilirken, can kaybı 331 oldu. Ülkede toplam koronavirüs vaka sayısı 229 bin 422 olarak kayda geçerken, toplam can kaybı 23 bin 521 oldu.

NORVEÇ

Norveç’te 20 Nisan’dan itibaren anaokul ve kreşler, 27 Nisan’dan itibaren de ilkokulların dördüncü sınıfa kadar olan bölümleri açılacak.

Ayrıca 27 Nisan günü kuaförlerin de dahil olduğu bazı küçük işletmeler önleyici önlemleri alması koşuluyla açıldı.

Norveç’te toplam 7 bin 554 koronavirüs vakası tespit edilirken, can kaybı 205 olarak kayda geçti.

Daha Fazla Göster

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu