GündemManşet

Koronavirüs (Covid-19) salgını ne zaman bitecek?

Habertürk canlı yayınına katılan Prof. Dr. Haluk Zülfikar ve Prof. Dr. Bülent Ertuğtul, salgının Türkiye’de ne zaman biteceği konusunda önemli açıklamalarda bulundu.

Koronavirüs vaka grafiğini değerlendiren İstanbul Üniversitesi İstatistik Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Haluk Zülfikar, grafiğin Mayıs ayının ortasından itibaren aşağı doğru ivmeleneceğini söyledi. Bu tarihin vakaların biteceği tarih olmadığına dikkat çeken Zülfikar, “Eğriler uzun bir süre teğet olarak gider. Bunun üç ayrı kırılması vardır. Önce azalmaya başlayacak, daha sonra azalmanın daha hızlı azalmaya başladığı bir nokta olacak, üçüncü kırılma ise çok daha fazla azalmaya başladığı bir nokta olacak. Azalmaya başladığı süre Mayıs’ın üçüncü haftasına kadar olan süre” ifadelerini kullandı.

SALGIN 15 MAYIS’TA BİTECEK Mİ?

Fotoğraf: Habertürk canlı yayınından alınmıştır.

Bir grup bilim insanının Türkiye’de salgının 15 Mayıs’ta biteceği yönündeki tahminini değerlendiren Zülfikar, “15 Mayıs sıkıntılar içeren net bir tarih. Böyle değil, ama gerçekten azalmanın, bizleri mutlu edecek azalmanın ortaya çıktığı bir tarih olacak. İkinci kırılma Haziran’ın ilk haftasından sonra gelecek. Üçüncü kırılma ise Temmuz’un ikinci haftasında gelecek” diye konuştu.

Salgının 15 Mayıs’ta biteceği yönündeki tahminin çok iyimser olduğunu belirten Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bülent Ertuğrul, “İstatistikler bize tahmini rakamları sunuyorlar. Ancak bir de olayın güncel pratiği var. Şu anda benim gördüğüm grafik bana çok iyimser bir grafik olarak geldi” ifadelerini kullandı.

Türkiye’de toplam koronavirüs vaka sayısının 105 bin civarında olduğunu ve buna her gün yeni vakalar eklendiğini belirten Ertuğrul, geçtiğimiz gün ilk kez tedavi olan hasta sayısının yeni tespit edilen vaka sayısını geçtiğini söyledi. Ertuğrul,” Bu şu anlama geliyor: Bugüne kadar iyileşen hasta sayımız 21 bin, ne yazık ki yaşamını yitiren hasta sayısı da 2 bin 600 civarında. Şu anda tedavi altındaki hasta sayımız 80 bin. Şu anda bu havuza dolan hasta sayımız daha az, ama çıkan hasta sayısı daha fazla olmaya başladı. Kısacası havuzdaki hasta sayısını yavaş yavaş azaltmaya başladık. Biz aslında bu kırılmayı yaşadık. Bundan sonraki beklentimiz yakalanan olgu sayısının çok daha az olması, tedavi olan olgu sayısının daha fazla olması” ifadelerini kullandı.

BAYRAMLA BİRLİKTE NORMAL HAYATA GEÇEBİLİR MİYİZ?

Mayıs ayının sonuna doğru ivmenin daha da belirginleşeceğini belirten Ertuğrul, “Bayramla birlikte normal hayata geçebilir miyiz?” sorusunu şöyle yanıtladı: “Hayır. Bu çok net. Bayramla birlikte normal yaşama geçmenin adımları atılabilir. Yavaş yavaş tartışabiliriz; kısıtlamaların hangilerini önce kaldıracağız. Belki de şöyle olacak: Bazı kısıtlamalar kalkacak. Bilim Kurulu ve Sağlık Bakanlığı duruma bakacak. Olumluysa ondan sonra ikinci adımı atacak. Eğer olumsuzsa tekrar o kısıtlama gelecek. Bunun ağır bir süreç olacağını düşünüyorum. Ne zamana kadar? Bu hastalığın etkili bir tedavisi ya da aşısı bulunana kadar.”

Türkiye’de, 24 Nisan tarihi itibariyle, koronavirüs (Covid-19) salgınından hayatını kaybedenlerin sayısı 2 bin 600’e yükseldi. Vaka sayısı ise 104 bin 912’ye çıktı.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu