DünyaManşet

İtalya’da sokağa çıkma yasağı kalktı, 4 milyon kişi işbaşı yaptı

Koronavirüsten en çok etkilenen ülkelerden biri olan İtalya’da önlemlerde kademeli olarak gevşemeye gidildi. Ülkede 56 gün boyunca devam eden sokağa çıkma yasağı uygulaması dün itibariyle kaldırıldı. Ayrıca fabrika ve şantiyelerde çalışan 4 milyon kişi işbaşı yaptı.

Gazeteci Murat Çınar, Halk TV canlı yayınına bağlanarak İtalya’daki son gelişmeler hakkında bilgi verdi. 4 milyon kişinin işbaşı yaptığını, toplu taşımaların artırıldığını ve 2,5 aydır çalışmayan Milano-Napoli hızlı tren hattının çalışmaya başladığını belirten Çınar, “Elektronik bilet satılıyor, kağıt bilet satılmıyor. Torino’da otobüsler, tramvaylar hepsi artırıldı. Çünkü, artık insanlar yüzde 25-30 kapasiteyle yolculuk edebilecek. Yeni bir dönem. Artık virüsle yaşamayı öğrenmemiz gereken bir dönem. Başbakan Conte, geçtiğimiz günlerde yaptığı basın açıklamasında, ‘Artık her şey bizim’ elimizde dedi. Kademeli olarak üretim mekanizmaları açılacak. Eyaletten eyalete, kentten kente değişen bir durum olacak bu. Herkes yeni bir döneme başlıyor” ifadelerini kullandı.

Çınar, İtalya’nın karantina sonrası ilk günündeki izlenimlerini şu şekilde aktardı: “Toplu taşımada eskisi bir rejim yok. Dolayısıyla insanlar işlerine gecikerek gittiler. Toplu taşımadan ziyade bireysel araçlara talep arttı. Çok büyük trafik çıktı. Bugün ilk gördüğüm rakamlara göre, geçen senenin bu dönemine nazaran Torino ve Milano’da yüzde 8.7’ye varan trafik artışı oldu.”

İtalya’da korovirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 29 bin 79’a yükselirken, vaka sayısı da 211 bin 928’e çıktı.

Daha Fazla Göster

İlgili Haberler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu