Gündem

İmamoğlu’ndan ‘Askıda Fatura’ açıklaması: 135 bin ailenin faturası ödendi

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Tele 1 kanalında Sedef Kabaş’ın sorularını yanıtladı.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınından maddi olarak olumsuz etkilenen ihtiyaç sahibi aileler için başlatılan ‘Askıda Fatura’ uygulaması hakkında konuşan İmamoğlu, “İnsanların faturalarını ödeyemediklerini gördük. Sayılar öyle bir arttı ki, ‘Buna bir çare bulmalıyız’ dediğimde, arkadaşlarım çalıştılar. Çok vicdani ve bence dünya çapında özel bir modeli Türkiye’ye hediye ettiler. Şu anda İzmir, Aydın ve Edirne başta olmak üzere birçok şehrimizde bu uygulamanın başladığını görüyorum. Şu an itibarıyla 135 bin ailenin faturası ödendi. Bunu ödeyen bizim vatandaşlarımız. O kadar güzel ki, veren el alan eli görmüyor. Tam da bizim ahlakımıza, vicdanımıza, inancımıza uygun bir biçimde” ifadelerini kullandı. İmamoğlu, bu kampanyayı sürdürülebilir hale getirmeyi amaçladıklarını belirtti.

Koronavirüs salgını öncesi 218 bin kişiye nakdi yardımda bulunduklarını, salgın sonrası bunu 281 bin kişiye çıkardıklarını belirten İmamoğlu, “500 bin aileye de destek paketi oluşturduk. Halihazırda bunun dağıtımını yapıyoruz” dedi.

Pandemi sürecinde İstanbul’da aldıkları kararların öncü olduğunu ifade eden İmamoğlu, “Bütün bunların sebebi partizanlığı uzaklaştırıp ortak akılla hareket ettiğimiz bir mecra oluşturmuş olmamız. Hiçbir ayrım yapmaksızın 961 mahallenin muhtarına yardım paketi ulaştırdık. Bu destek paketlerini ola ki bizim ulaşamadıklarımız olur diye muhtarlara bıraktık. Bunu teslim almayan, siyasi davranan iki elin parmaklarını geçmeyecek muhtarlar var. Onların da kalplerindeki buzu eritmek için bir mektup yazdım, bayramda ellerinde olacak” diye konuştu.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu