Gündem

HES kodu nedir? HES kodu nasıl alınır? İşte detaylar

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bugünkü Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamada, normalleşme kapsamında yeni bir uygulamayı duyurdu.

Seyahat etmek isteyen vatandaşların “Hayat Eve Sığar” uygulamasından kod alması gerektiğini belirten Koca, “Bireyler risk taşımadığını, hasta veya temaslı olmadığını bu Hayat Eve Sığar uygulaması aracılığıyla gösterebilecek. Uygulamaya önce şehirler arası ulaşımda geçiyoruz. Mobil uygulama üzerinden alacağınız kodu kullanarak uçak ve tren seyahati yapabileceksiniz” ifadelerini kullandı.

HES kodu, Sağlık Bakanlığı’nın geliştirdiği “Hayat Eve Sığar” adlı mobil uygulamaya eklenecek yeni bir özellik ile üretilecek bir kod. Bu kod ile şehirler arası seyahat yapabilmek mümkün olacak. T.C. kimlik numarası gibi sabit olmayacak ve her paylaşımında farklı bir HES kodu oluşturulacak. 18 Mayıs 2020 tarihi itibariyle HES kodunun biletlerin üzerine eklenmesi zorunlu hale getirildi.

Seyahat firmaları, HES kodu ile kişinin sağlık durumunu sorgulayacak ve riskli olması halinde seyahatini onaylamayacak.

HED kodu alabilmek için öncelikle “Hayat Eve Sığar” uygulamasının indirilmesi gerekiyor. Eğer indirmediyseniz Google Play Store ve AppStore üzerinden indirebilirsiniz.

1- “Hayat Eve Sığar” uygulamasını açarak “HES Kodu İşlemleri” bölümüne girin.

2- “HES Kodu Oluştur” butonu tıklayın ve kod kullanım süresini seçin.

HES kodu alabilmek için ikinci bir yöntem ise SMS yöntemidir. Bunun için HES yazıp aralarında boşluk bırakarak; T.C. Kimlik Numarası, T.C. Kimlik Seri Numarasının Son 4 Hanesi ve Paylaşım Süresini (gün sayısı olarak) yazın ve 2023’e SMS olarak gönderin.

Bakan Koca, bugünkü konuşmasında sağlık turizmi sezonunun başlatıldığını duyurdu. Şu anda 31 ülke için başlatıldığını belirten Koca, “Üniversite, özel sektör ve kamu kurumlarına başvuran kişiler müracaat edecek yoğunluğa göre sefer düzenlenecek” dedi.

8-10 aydan önce koronavirüs aşısının olacağını düşünmediklerini söyleyen Koca, bu konuda en çok mesafeyi Çin’in aldığını belirtti. Koca, riskli yaş grubu ve kronik hastalar için kısıtlamaların bir süre daha devam edeceğini bildirdi.

Virüsün bulaşma hızının düştüğünü kaydeden Bakan Koca, “Bugün R0 değerinin 0,72 olduğunu söyleyebilirim. Her geçen gün oran düşüyor” ifadelerini kullandı.

Koca, sınavlarda alınacak önlemleri içeren bir rehber yayınlandığını duyurdu. Rehbere göre öğrencilerin maskeyle sırasına oturmasının sağlanacağını belirten Koca, “Mesafe korunabiliyor ise o durumda maskesini çıkarmasını Bilim Kurulu öneriyor. Sınava başlandığında maske çıkartılabilir” açıklamasında bulundu.

Bakan Koca, 20 Mayıs’tan itibaren iş yerlerinin girişinde uyulması gereken kuralları belirten afişler bulunacağını söyledi. Koca, “İş yerinin mekan durumu, çalışma saati ve bir arada bulunabilecek azami insan sayısını göreceksiniz” dedi.

Önümüzdeki dönemde ikinci bir dalga beklemediklerini ifade eden Koca, “Olabilecek tedbirleri alma noktasında tecrübeli olduğumuzu, endişe etmemiz gerektiğini sadece uyarılarımız noktasında gereken hassasiyetlerin gereği yapılmasını istiyoruz” diye konuştu.

Daha Fazla Göster

İlgili Haberler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu