DünyaÖne Çıkanlar

Güney Kore: Kim Jong-un koronavirüsten kaçınmak için gizleniyor

TARAFSIZTV – Bir süredir halkın karşısına çıkmayan Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’un, sağlık durumunun kötüleştiği, hatta hayatını kaybettiğine dair çeşitli iddialar ortaya atıldı. Söz konusu iddialar hakkında konuşan Güney Kore Birleşme Bakanı Kim Yeon-chul, Kim Jong-un’un yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınından kaçınmak için gizlenmiş olabileceğini söyledi.

Kuzey Kore liderinin sağlık durumuna ilişkin spekülasyonlar, dedesi Kim Il-Sung için her yıl 15 Nisan’da düzenlenen anma etkinliklerine ilk kez katılmamasının ardından çıkmıştı.

Güney Kore Birleşme Bakanı Kim Yeon-chul, “İktidarı aldığı günden bu yana Kim Il Sung’un doğum gününü kaçırmamış olduğu doğru ancak ülkedeki çoğu kutlama ve etkinlikler koronavirüs nedeniyle iptal edildi” ifadelerini kullandı. “Mevcut durum göz önüne alındığında bunun sıra dışı olduğunu düşünmüyorum” diyen Bakan, Kim’in daha önce de 20 gün boyunca gözükmediği dönemlerin olduğunu hatırlattı.

Kim, en son 11 Nisan günü kamuoyu önüne çıkmış ve bir toplantıya başkanlık etmişti. Güney Koreli yetkililer, Kuzey Kore’de olağandışı bir faaliyet gözlemlediklerini belirtti.

ÇİN’İN DOKTOR GÖNDERDİĞİ İDDİA EDİLMİŞTİ

Geçtiğimiz günlerde Reuters’ta yayınlanan bir haberde, Çin’in Kim için aralarında uzman doktorların da olduğu bir ekibi Kuzey Kore’ye gönderdiği iddia edilmişti.

TRUMP’TAN AÇIKLAMA

Konuyla ilgili açıklama yapan ABD Başkanı Donald Trump, “Kim’in sağlık durumu konusunda bir fikrim var ama söylememem” demişti.

1984 yılında dünyaya gelen Kim Jong-un, 2011 yılında babası Kim Jong-il’in ölmesi sonrası hükümet başkanı olarak görev yapmaya başlamıştı.

Daha Fazla Göster

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu