GündemManşet

Fatih Portakal hakkında iddianame düzenlendi: 3 yıla kadar hapis istemiyle yargılanacak

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Fox TV Ana Haber sunucusu Fatih Portakal hakkında Bankacılık Kanunu’nun 74’üncü maddesini ihlal ettiği gerekçesiyle üç yıla kadar hapis istemiyle iddianame düzenlendi.

Başsavcılık tarafından hazırlanan iddianamede, ülkenin Covid-19 ile yaptığı mücadele ortamı dikkate alındığında, Portakal’ın paylaşımının, bankalarda mevduatı ve tasarrufu bulunan mudilerin paralarını devlet tarafından koronavirüs salgını bahane edilerek istenebileceğine, salgın sonrası ise geri ödenebileceğine yönelik algı ve kanaat oluşturmaya yönelik olduğu değerlendirmesinde bulunuldu.

İddianamede Portakal’ın yazılı savunması da yer aldı. Portakal’ın savunmasında, “Paylaşımım tamamen ironi niteliğindedir” dediği belirtildi.

NE OLMUŞTU?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 30 Mart akşamı yaptığı ulusa sesleniş konuşmasıyla, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadele kapsamında Milli Dayanışma Kampanyası’nı başlatmıştı. Erdoğan, daha sonraki bir konuşmasında Kurtuluş Savaşı döneminde yayınlanan Tekalif-i Milliye emirlerini okuyarak, “Görüldüğü gibi ülkemiz bir tehdit ile karşılaştığında devlet ve millet el ele vererek tüm imkanları seferber etmektedir. Bugün de yaptığımız budur” ifadelerini kullanmıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaptığı konuşmanın ardından sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan Fatih Portakal, “Tekalifi Milliye hatırlatılıp ‘zor günlerden geçiyoruz’ denilerek mevduatı veya tasarrufu olanlardan para istenmesin bir de! Korona sonrası ödeyelim derlermiş bir de! Olmaz olmaz diyemiyorum maalesef!” ifadelerine yer vermişti.

Portakal’ın sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımı hakkında Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından suç duyurusunda bulunulmuştu.

Söz konusu paylaşımın ardından BDDK tarafından yapılan açıklamada, 5411 sayılı Bankacılık Kanunu’nun “İtibarın Korunması” başlıklı 74. maddesine atıf yapılarak, “Gerçeklere aykırı ve dedikodu niteliğindeki ifadelere ilişkin olarak bankalarımızın ve ekonomimizin itibarını zedeleyebilecek veya sektörümüze zarar verebilecek nitelikteki benzer paylaşımlar hakkında bundan sonra da gerekli yasal yollara başvurulacağı tabiidir” ifadelerine yer verilmişti.

(Fotoğraf: Fox Ana Haber Bülteninden alınmıştır.)

Daha Fazla Göster

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu