Biyografi

Fahrettin Koca kimdir? Fahrettin Koca’nın hayatı

Fahrettin Koca, 2 Ocak 1965 tarihinde Konya’nın Kulu ilçesine bağlı Ömerli mahallesinde dünyaya gözlerini açtı. 6 çocuklu ailenin en küçük çocuğuydu. Çiftçilikle uğraşan babası Hasan Koca, daha sonra bir bakkal dükkanı açtı. İlk ve orta öğrenimini Konya’da tamamlayan Koca, lise öğrenimini ise Bursa Erkek Lisesi’nde tamamladı.

Oğlunun başarılı bir öğrencilik hayatı geçirdiğini söyleyen Hasan Koca, “Lisede, fakültede, Cerrahpaşa’da, hepsinde birinci çıktı” dedi. Liseden mezun olduktan sonra İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi‘ne girdi. Buradan 1988 yılında tıp doktoru olarak mezun oldu.

Lisans eğitimini tamamladıktan sonra İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı’nda ihtisasını tamamladı. Böylece takvimler 1995 yılını gösterdiğinde, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı unvanını almıştı.

Eğitimini tamamlamasının ardından çeşitli sağlık kuruluşlarında hekim ve medikal direktör olarak görev yaptı. 1997 yılında Medipol Hastanesi‘ni kurdu.

Türkiye Eğitim Sağlık ve Araştırma Vakfı kurucusu olan Fahrettin Koca, 2009 yılında İstanbul Medipol Üniversitesi‘nin kuruluşunu gerçekleştirdi. Koca’nın çeşitli kurumlarda üyelikleri bulunmaktadır. Bu kurumlar şunlar: Özel Hastaneler Sağlık Kuruluşları Derneği (OHSAD), Türk Pediatri Kurumu, İstanbul Ticaret Odası (İTO) Sağlık Meslek Komitesi ve Pediatrik Metabolizma ve Beslenme Derneği.

Türkiye’de 2017 yılında yapılan referandumla birlikte Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçildi. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin ilk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 9 Temmuz 2018 günü yeni kabinesini açıkladı. Yeni kabinede Fahrettin Koca, Sağlık Bakanı olarak görevlendirildi.

Hale Koca ile evli olan Fahrettin Koca’nın bu evliliğinden dört çocuğu dünyaya geldi.

Bakan Koca, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından ‘pandemi’ olarak ilan edilen yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sürecinde Türkiye’de en çok merak edilen isimlerin başında geldi. Salgının Türkiye’de ilk kez görüldüğü 11 Mart tarihinden itibaren sıkça basının karşısına çıktı ve merak edilen soruları yanıtladı.

Salgın sürecinde ön plana çıkan Koca, Konsensus Araştırma ve Danışmanlık Şirketi tarafından 9 Mart-2 Nisan 2020 tarihleri arasında yapılan ankette yüzde 48’lik beğenilme oranıyla en çok beğenilen siyasi liderler arasında ilk sırada yer aldı. Bakan Koca, MetroPoll Srtatejik ve Sosyal Araştırma Merkezi’nin yaptığı ankette de en çok güven duyulan isimler listesinde ilk sırada yer aldı.

(Fotoğraf: Sağlık Bakanlığı)

Daha Fazla Göster

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu