GündemManşet

Erdoğan’dan koronavirüs tedbirlerine ilişkin açıklama

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, telekonferans yöntemiyle yapılan AK Parti Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısı öncesinde yaptığı konuşmada, normalleşmeye yönelik takvimle ilgili ilk çalışmanın yapıldığını açıkladı. Erdoğan, “Bu çalışmayı biraz daha uygunlaştırdıktan ve hafta içindeki gelişmeleri takip ettikten sonra normalleşme takvimini milletimizle de paylaşacağız” ifadelerini kullandı.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgının en küçük bir gevşemeye ve rehavete izin vermediğine dikkat çeken Erdoğan, “Elde ettiğimiz neticeler, devreye aldığımız tedbirlerin ne kadar yerinde olduğunu gösteriyor. Hastalıktan yakamı kurtarabilmemiz için bu tedbirleri uygulamaya tavizsiz bir şekilde devam etmemiz gerekiyor” dedi.

“İnşallah neticeye doğru yaklaşıyoruz”

Koronavirüs tedbirleri kapsamında evlerinden çıkamayan 65 yaş üstü ve 20 yaş altı vatandaşların, faaliyetlerine ara vermek zorunda kalan işletmelerin sahiplerinin ve çalışanlarının çektiği sıkıntıların farkında olduklarını belirten Erdoğan, “Ancak şayet bu süreçte fedakarlık yapmaz ve salgını diğer ülkelerle eş zamanlı olarak geride bırakmazsak çok daha ağır kayıplar yaşayacağımızı da biliyoruz. Bunun için hep birlikte sabrettik ve inşallah neticeye doğru yaklaşıyoruz. Bir müddet daha dişimizi sıkacağız, güzel günlere de kavuşacağız” ifadelerini kullandı.

Koronavirüs önlemlerini gevşeten ülkeler

Salgından en çok etkilenen İtalya ve İspanya da dahil olmak üzere bazı ülkeler, koronavirüs önlemlerinde kademeli olarak gevşemeye gitmeyi planlıyor.

Vaka sayısında önemli bir düşüş görülen İspanya’da uzun bir aradan sonra ilk kez çocukların dışarı çıkmasına izin verildi.

İtalya’da 4 Mayıs’tan itibaren fabrika ve şantiyelerin açılması planlanıyor.

Almanya’da da 4 Mayıs tarihinden itibaren okullar ve üniversitelerin kademeli olarak açılması planlanıyor.

(Fotoğraf: Cumhurbaşkanlığı)

Daha Fazla Göster

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu