Gündem

Erdoğan’dan İş Bankası hisseleri için talimat: 10 gün içinde tamamlayın

Hürriyet’ten Gizem Karakış’ın haberine göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında düzenlenen MYK toplantısında CHP’nin İş Bankası’ndaki hisseleri de gündeme geldi. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ile Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün de katıldığı toplantıda, Erdoğan, CHP’nin İş Bankası’ndaki hisselerinin devri konusundaki çalışmaların tamamlanması talimatını verdi.

CHP’nin İş Bankası’ndaki hisselerinin devri konusunda bir komisyon kurulmuştu. Bu komisyon anayasa, uluslararası hukuk, siyasi partiler mevzuatı ve medeni hukuk üzerine çalışmalar yürütmekteydi. Erdoğan, bir süredir yürütülen bu çalışmaların 10 gün içinde tamamlanması talimatını verdi.

Bu konu üzerine yürütülen çalışmada AK Parti’li hukukçuların, Demokrat Parti’nin 1953 yılında çıkardığı ve Atatürk’ün vasiyetine rağmen tüm mirasının Hazine’ye devredilmesine ilişkin yasayı örnek alacağı kaydedildi.

CHP’nin İş Bankası’nda yüzde 28.09 oranında hissesi bulunuyor.

Mustafa Kemal Atatürk’ün 8 Eylül 1938’de kaleme aldığı vasiyetiyle İş Bankası’ndaki hisseleri CHP’ye geçmişti. Bu hisselerden elde edilen gelirler, vasiyetteki talimat doğrultusunda Türk Tarih Kurumu (TTK) ile Türk Dil Kurumu’na (TDK) veriliyor.

CHP’nin İş Bankası’ndaki hisseleri, 1953 yılında Hazine’ye devredilmiş ancak mülkiyet haklarına, miras hukukuna ve anayasaya aykırı olduğu gerekçesiyle Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilmişti. 1980 yılındaki darbenin ardından siyasi partiler kapatılınca, CHP’nin İş Bankası’ndaki hisseleri Hazine’ye geçmişti. CHP’nin yeniden açılması üzerine hisseler geri verilmişti.

Daha Fazla Göster

İlgili Haberler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu