GündemManşet

Ercüment Ovalı’dan aşı açıklaması: Hayvan deneyi aşamasına gelindi

Daha önce yaptığı açıklamalarda 23 Nisan tarihini işaret eden Prof. Dr. Ercüment Ovalı, çalışmalarındaki son durum hakkında açıklamalarda bulundu. Koronavirüse (Covid-19) karşı iki farklı aşı üretiminin laboratuvar kısmını tamamladıklarını belirten Ovalı, “Sıra hayvan deneylerinde” dedi.

Ekibiyle birlikte yaklaşık 1 ay süren çalışma sonucunda 6 proje, 4 ürün ve 3 makale çıkardıklarını ifade eden Ovalı, “Canım ülkem artık Covid-19 a karşı aşı geliştirebilen az sayıdaki ülkeler arasında” ifadelerini kullandı.

Ovalı, çalışmalara dair ayrıntılı bir raporun Sağlık Bakanlığı’na da sunulduğunu ifade etti.

Habertürk’te Kürşad Oğuz’a konuşan Ovalı, her kan grubuna uygun bir plazma ürettiklerini açıkladı. TÜBİTAK tarafından desteklenen bu araştırma projesinde Faz 2 klinik çalışma için onay beklediklerini söyleyen Ovalı, “İmmün plazmanın hastalara yönelik klinik uygulamaları da devam ediyor” dedi.

“DORNAZ ALFA” TARTIŞMASI

Prof. Dr. Ercüment Ovalı, “Dornaz Alfa” adlı ilacın koronavirüs tedavisinde başarılı bir sonuç verdiğini belirtmiş ve koronavirüs hastalarının tedavisinde acilen klinik testlere alınması gerektiğini söylemişti.

Ovalı’nın söz konusu açıklamasını sosyal medya üzerinden yapmasına Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan tepki gelmişti. Ovalı’nın duyurduğu ilacın uluslararası bir ilaç firmasının patentli ilacını olduğunu belirten Bakan Koca, “Dünyada araştırmanın nasıl yapılacağı bellidir. Sosyal medya üzerinden insanların umuduyla oynanamaz” ifadelerini kullanmıştı. Öte yandan Ovalı’ya tıp dünyasından da birtakım eleştiriler gelmişti.

Ovalı, söz konusu eleştirilere karşı yaptığı açıklamada, yanlış anlaşıldığını belirterek, “Biz bir ilaç bulmadık, biz bir ilacın Covid-19 tedavisinde kullanılabileceğini öngördük, ayrıca bugünlerde dünyada başka araştırmacıların da benzer düşünceleri olduğu görülmektedir” dedi.

Prof. Dr. Ercüment Ovalı, 31 Mart günü ekibiyle birlikte İstanbul’da bulunan bir laboratuvarda koronavirüse karşı aşı ve ilaç geliştirmek için çalışmalara başlamıştı.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu