Gündem

Davutoğlu’ndan ‘Babacan’ açıklaması: Birlikte olunmasını arzu ederdim

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, gazeteci Kemal Öztürk’ün Youtube programına konuk oldu.

Davutoğlu, benzer parti programına ve kurucu profillere sahip olunmasına karşın Babacan ile farklı parti kurmasına ilişkin yaptığı açıklamada, “Bu süreci takip edenler bilir ki ben birlikte olmak için her türlü çabayı gösterdim. Ayrıca ilk partiyi biz kurduk. İlk kurulmuş olmak bir üstünlük getireceği için söylemiyorum ama ayrı bir teşebbüse niye ihtiyaç hissedildiğini izah etmek ayrı teşebbüs içinde olanlar için geçerli, bizim için değil. Ben her zaman açık oldum. Hiçbir zaman bu kapıları kapatmadım, bugün de kapatmam. Ali Babacan’ı başbakan yardımcısı olarak beraber çalıştığımız dönemde de tanırım ve severim. Birlikte olunmasını arzu ederdim. Bu konuda da elimizden geleni yaptık ama onların tercihi farklı oldu” ifadelerini kullandı.

Davutoğlu, bundan sonra bir birleşme ihtimalinin olup olmadığına ilişkin soruya “Tabii ki. Ben bütün partilere açık olduğumu söylerken, niye en yakın arkadaşlarımın olduğu DEVA Partisi’ne kapalı olayım ki? Her zaman görüşebilir” yanıtını verdi.

Siyasetteki ittifaklar konusuna da değinen Davutoğlu, “İttifakların kalıcı olacağını düşünmüyorum. Bunları çok mutlaklaştırıyorlar. Cumhur İttifakı’nın ‘kutlu bir yürüyüş ve birliktelik olduğu’nun her söylenişinde bir sıkıntı olduğu kanaatini ediniyorum” diye konuştu.

(Fotoğraf: Gelecek Partisi)

Daha Fazla Göster

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu