DünyaÖne Çıkanlar

Çin, Kim Jong-un için doktor gönderiyor

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’un geçirdiği kalp ameliyat sonrası durumun ağırlaştığı iddia edildi. Reuters’ta yer alan habere göre, Çin, Kim Jong-un için aralarında uzman doktorların da olduğu bir ekibi Pyongyang’a gönderiyor.

Haberde, aralarında uzman doktorların da yer aldığı ekibin, Kim Jong-un’un sağlığı konusunda bazı iddialar ortaya atıldığı bir dönemde gönderilmesine dikkat çekildi.

Kim Jong-un’un sağlık durumu hakkında henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Geçtiğimiz günlerde CNN’de yer alan bir haberde, Kim’in hayati tehlikesinin olduğu öne sürülmüştü.

Güney Koreli hükümet yetkilileri, Kim’in geçirdiği kalp ameliyatı sonrası hayati tehlikesinin olduğu iddialarını yalanladı. Ayrıca, Kuzey Kore’de olağan dışı bir faaliyet gözlemlemediklerini belirttiler.

Kore medyasından Kuki News’te yer alan habere göre, Kim’in durumu oldukça kötü ve Kuzey Kore yönetimi iyileşmesinin imkansız olduğu sonucuna varmış durumda.

TRUMP: RAPORUN YANLIŞ OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM

Kim’in durumunun ağır olduğu iddiaları geçtiğimiz günlerde ABD Başkanı Donald Trump’a da sorulmuştu. Trump, “Raporun yanlış olduğunu düşünüyorum” demişti.

Kim’in, dedesi Kim Il-Sung için her yıl 15 Nisan’da düzenlenen anma etkinliklerine ilk kez katılmaması dikkat çekmişti. Bu olayın ardından sağlık durumu hakkındaki söylentiler de artmıştı.

Kuzey Kore devlet medyasına göre, Kim Jong-un en son 11 Nisan günü kamuoyu önüne çıkmış ve bir toplantıya başkanlık etmişti.

ABD istihbaratına yakın bir kaynak, Kim’in sağlık sorunları olduğunun bilindiğini ancak halkın önüne çıkamayacak kadar ciddi bir rahatsızlığı olduğunu söylemek için bir neden bulunmadığını belirtti.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Fox News kanalına yaptığı açıklamada, “Amerikan halkı durumu çok yakından izlediğimizi bilmeli” ifadelerini kullandı.

Kuzey Kore lideri, 2014 yılında bir aydan fazla bir süre kamuoyu karşısına çıkmamıştı.

1984 yılında dünyaya gelen Kim Jong-un, 2011 yılında babası Kim Jong-il’in ölmesi sonrası hükümet başkanı olarak görev yapmaya başlamıştı.

Daha Fazla Göster

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu