Gündem

Cihat Yaycı’nın merkeze çekilmesine tepkiler, kim ne dedi?

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanı Tümamiral Cihat Yaycı’nın görev değişikliğine ilişkin Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi, geçtiğimiz gün Resmi Gazete’de yayımlandı.

Emekli Tümamiral Semih Çetin, söz konusu karara ilişkin sosyal medya hesabından açıklama yaptı. Tümamiral Cihat Yaycı’nın Deniz Kuvvetlerinin akademik kariyeri en yüksek subaylarından biri olduğunu belirten Çetin, “Meslekteyken birlikte çalışma olanağımız olmadı. Balyoz davasında tutuklandık. Onun için FETÖcü dediler. Deniz Kuvvetlerinde FETÖ’nün canına okudu” ifadelerini kullandı.

Yaycı’nın Doğu Akdeniz politikasının mimarı olduğunu ve bu konuda kitaplar yazdığını ifade eden Çetin, “Hükümetin adamı dediler. Yaptıklarına bakınca bana gerçek bir Mavi Vatan savunucusu gibi geldi. Bugün görevden alınmış. Bakın bakalım en çok kimler seviniyor? Yunanlılar ve FETÖcüler. Hayırlı işler!” dedi.

Emekli Kurmay Albay Ali Türkşen, Yaycı’nın görevden alınmasına sosyal medya hesabından tepki gösterdi. Türkşen, “Dün kimle yatağa girdiyseniz size darbe yapmaya da onlar kalktı. Bugün kim kulağınıza; “Cihat Yaycı’yı istifaya zorlayın,” diye üflediyse bir sonraki belayı da onlardan bekleyin. Sağa sola efeleneceğinize, dönün de biraz sağınıza solunuza bakın” ifadelerini kullandı.

15 Temmuz Gazisi Emniyet Müdürü Fatih Eryılmaz, Yaycı’nın görev değişikliği ile ilgili Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “15 Temmuz darbe girişiminde ilk kez tartıya çıkan ve püskürtülen FETÖ Haşhaşi/Suikastçi kimliğine geri döndü. Dikkat dağıtarak, sabırlı bir şekilde önündeki engelleri harcıyor. İlk Metin Temel şimdi de FETÖMETRE’nin ve Libya kazanımının mimarı Cihat Yaycı. FETÖ’nün 2. bayramı” ifadelerini kullandı.

Tümamiral Cihat Yaycı’nın görev değişikliğine bir tepki de Hürriyet gazetesi yazarı Nedim Şener’den geldi. Şener, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Firari FETÖ’cüler Türkiye’de neler olacağını hatta bir amiralin başına gelecekleri biz öğrenmeden 1 hafta önce yazıyorsa, bastığım yere bile dikkat ederim” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Bir süredir FETÖ’nün hedefinde olan Kahramanmaraşlı hemşehrim Deniz Kuvvetleri Kurmay Başkanı Tümamiral Cihat Yaycı, Erdoğan tarafından görevden alındı. FETÖ’cü hesaplar alınacağını iddia ediyordu, meğer doğruymuş. Kimse artık bana AKP FETÖ ile mücadele ediyor demesin” ifadelerini kullandı.

Emekli Kurmay Albay Mustafa Önsel, Yaycı’nın görevden alınması hakkında Twitter hesabından açıklama yaptı. Önsel’in açıklamaları şöyle: “FETÖ ile kim gerçekten mücadele ediyorsa mutlaka elemine edilir! 3 yıldır görünen o! Biri de adım, adım… Sahi en son Rand Corporation raporunda ne diyordu? Ee “zeka adaptasyondur” değil mi?”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Mehmet Ali Çelebi, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda söz konusu karar hakkında şunları söyledi: “Libya antlaşmasının mimarı, Mavi Vatan konseptinin yaratıcılarından, fetöcülerin ve Yunanlıların hedefindeki Tümamiral Cihat Yaycı’nın atama kararı çok vahimdir, düşündürücüdür. Unutulmasın Mavi Vatan Misak-ı Millinin denizlerdeki karşılığıdır.”

Daha Fazla Göster

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu