GündemManşet

Bilim Kurulu Üyesi: Mayıs ayının sonuna doğru süreci tamamlayabiliriz

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, kendi adını taşıyan Youtube kanalında yayınladığı videoda, en çok merak edilen “Salgın ne zaman bitecek?” sorunu yanıtladı.

Prof. Dr. Tevfik Özlü, “Muhtemelen Mayıs ayının sonuna doğru, belki ondan da önce, bu süreci büyük ölçüde tamamlarız. Yani Mayıs sonu itibariyle bu yangın sönmüş olur diye düşünüyorum. Ama yangını söndürmüş olmak yetmez, soğutma işlemi yapmanız gerekir. Eğer bunu tam yapmadan yangın yerini terk ederseniz, o zaman tekrar ikinci bir yanma olabilir” ifadelerini kullandı.

“HENÜZ YANGINI SÖNDÜREMEDİK, KONTROL ALTINA ALDIK”

Twitter hesabından da açıklama yapan Özlü, salgının henüz bitmediği uyarısında bulundu. Her gün 2 binden fazla vatandaşın hastalığa yakalandığını, 100 civarında vatandaşın da hayatını kaybettiğini hatırlatan Özlü, “Henüz yangını söndüremedik, kontrol altına aldık” dedi.

Sosyal mesafenin ihlal edilmemesi ve kurallara uyulması çağrısında bulunan Özlü, “İyi gidiyoruz ama gevşeyip, bugüne kadarki tüm emeklerimizi, çektiğimiz zahmetleri boşa çıkarmayalım” ifadelerini kullandı.

Özlü, Ramazan ve bayram dolayısıyla oluşabilecek bulaşma risklerinin iyi yönetilmesi ve sosyal mesafenin korunabilmesi halinde bayram sonrasında normale dönülebileceğini belirtti.

“TEDBİRLER İŞE YARIYOR”

Tedbirlerin işe yaradığını söyleyen Özlü, “Tedbirler işe yarıyor. Boşu boşuna evde kalmıyoruz. Şimdiye kadar kontrol altında yönettik salgını. Türkiye, Avrupa ülkelerine göre çok daha kısa zamanda ve çok daha az bedel ödeyerek salgının ilk atağını durduracak” dedi.

Özlü, tedbirleri gevşetmek için uygun bir zamanda olunmadığını söyledi: “Bugüne kadar neleri yaparak, başarılı olduysak; aynen devam etmeliyiz. Henüz tedbirleri gevşetmek için uygun zamanda değiliz.”

Türkiye’de ilk koronavirüs vakası 11 Mart günü tespit edilmişti. Bugüne kadar tespit edilen toplam koronavirüs vakası 112 bin 261’e çıktı. Hayatını kaybedenlerin sayısı ise 2 bin 900’e yükseldi.

(Fotoğraf: Tevfik Özlü’nün kendi adını taşıyan Youtube kanalından alınmıştır.)

Daha Fazla Göster

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu