Gündem

Berberler ve kuaförlerin açılacağı tarih belli oldu! İşte detaylar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, koronavirüs tedbirleri kapsamında kapatılan berber, kuaför ve güzellik salonlarının 11 Mayıs’ta açılacağını duyurdu.

Türkiye’de mart ayında koronavirüs vakalarının görülmesi üzerine İçişleri Bakanlığı genelgesi ile berberler ve kuaförler kapatılmıştı. Koronavirüs vaka sayısındaki azalışla birlikte hayatın yeniden normale dönmesi için hazırlıklara başlandı. Bu kapsamda Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın koordinasyonunda normalleşme takvimi hazırlandı.

4 aşamadan oluşan normalleşme takviminin birinci aşamasında berber, kuaför ve AVM’lerin açılması planlanıyor. Birinci aşama 4 Mayıs-26 Mayıs tarihlerini kapsıyor. 11 Mayıs’tan itibaren açılacak berberler ve kuaförlerde, sosyal mesafe ve hijyen kurallarına uyulmasına yönelik tedbirlerin alınması bekleniyor.

AVM’ler de 11 Mayıs’ta açılıyor

11 Mayıs’ta berberler ve kuaförlerin dışında AVM’ler de açılıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği kurallara uyması şartıyla AVM’lerin 11 Mayıs’ta açılacağını duyurdu.

Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) Başkanı Hüseyin Altaş, AVM’leri 8 Mayıs-15 Mayıs tarihleri arasında kontrollü olarak açmayı planladıklarını söylemişti.

Kafe ve restoranlar ne zaman açılacak?

Kafe ve restoranların 27 Mayıs-31 Ağustos tarihlerini kapsayan ikinci aşamada birtakım önlemlerle açılması planlanıyor. Buralardaki masa düzeninin sosyal mesafe kurallarına uygun bir şekilde yeniden düzenlenmesi istenecek.

Türkiye’de yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 3 bin 397, vaka sayısı da 126 bin 45 olarak kayda geçti.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada, kısıtlamaların esnetilmesini talebini Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ilettiklerini belirtmişti. Palandöken, şu ifadeleri kullanmıştı: “Kuaförler, berberler, lokantalar ve kahvehanelerin geçimlerini idame ettirebilmeleri için kısıtlamaların esnetilmesi talebini Cumhurbaşkanımıza ilettik. Esnafımız normalleşmenin hayata geçirilmesini bekliyor.”

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu