Gündem

AVM’ler ne zaman açılacak? İşte detaylar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısının ardından yaptığı konuşmada AVM’lerin açılacağı tarihi açıkladı. Erdoğan, Sağlık Bakanlığınca belirlenen kurallara uymak şartıyla AVM’lerin 11 Mayıs tarihinden itibaren açılacağını duyurdu.

11 Mayıs’ta AVM’lerin dışında berber, kuaför ve güzellik salonları da açılıyor.

Türkiye’de ilk koronavirüs vakası 11 Mart günü görülmüştü. İlerleyen süreçte vakaların artması üzerine AVM’ler, içlerinde bulunan eczane ve marketler dışında kapatılmıştı.

AVM’lerde alınacak önlemler neler?

11 Mayıs’tan itibaren tekrar açılacak AVM’lerin girişlerine termal kamera yerleştirilmesi ve anlık olarak AVM içerisindeki kişi sayısının sınırlandırılması gibi önlemler alınması bekleniyor. Ayrıca ilk etapta AVM’lerin sınırlı saatlerde hizmet vereceği belirtiliyor.

Toplu alanlarda maske takma zorunluluğu AVM’lerde de geçerli olacak. Maskesiz şekilde ziyaretçi girişine izin verilmeyecek. AVM’lerin birçok yerinde el dezenfektanları bulunacak. Her kullanımdan sonra tuvaletler temizlenecek. AVM’deki masalar sosyal mesafeye uygun bir şekilde düzenlenecek.

Söz konusu gelişme hakkında İstanbul Valisi Ali Yerlikaya da açıklama yaptı. Yerlikaya, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Sağlık Bakanlığı ve Ticaret Bakanlığının belirlediği kurallara uyulması şartıyla, alışveriş merkezleri ile giyim eşyası, ayakkabı, çanta, zücaciye gibi ürünlerin satıldığı işletmeler 11 Mayıs’ta hizmete açılabilecek” ifadelerini kullandı.

Türkiye’de toplam koronavirüs vaka sayısı 127 bin 659’a, hayatını kaybedenlerin sayısı da 3 bin 461’e çıktı.

Prof. Mehmet Ceyhan’dan uyarı: En risklisi AVM’lerin tam kapasite açılması

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, Hürriyet yazarı Hande Fırat’a verdiği röportajda, “Daha yolun yarısında olunduğu” uyarısında bulunmuş ve “Bence en risklisi AVM’lerin tam kapasite açılması” demişti.

Koronavirüs vaka sayısını kontrol altına alan ülkeler önlemlerini kademeli olarak kaldırıyor. Geçtiğimiz günlerde Avusturya’da alışveriş merkezleri ve kuaförler yeniden açılmıştı. Yakın bir zamanda restoranların, yüzme havuzlarının ve okulların da açılması planlanıyor. Ülkede toplam koronavirüs vaka sayısı 15 bin 506, hayatını kaybedenlerin sayısı da 596 olarak kayda geçti.

Koronavirüsten en çok etkilenen ülkelerden olan İtalya’da geçtiğimiz gün sokağa çıkma yasağı kısıtlaması kaldırıldı. Fabrika ve şantiyeler yeniden açıldı ve 4 milyon kişi işbaşı yaptı.

Daha Fazla Göster

İlgili Haberler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu