DünyaManşet

Almanya’da koronavirüs önlemleri hafifletiliyor

Son günlerde koronavirüs vaka ve can kaybında belirgin bir azalma kaydeden Almanya’da Kovid-19 önemlerinde kademeli olarak gevşemeye gidiliyor. İlk başta ibadethaneler, sergiler, çocuk parkları ve hayvanat bahçelerinin açılması planlanıyor. Sosyal mesafe kuralları ise 10 Mayıs’a kadar uzatıldı.

Ülkede 20 Nisan günü itibariyle 800 metrekareden küçük dükkanlar açılmaya başlamıştı. Kısa bir zaman içinde okulların ve üniversitelerin de kademeli olarak açılması planlanıyor.

Merkel: Öncelikli hedefimiz virüsü yavaşlatmak

Restoranların yeniden açılmasının şu an için mümkün olmayacağını belirten Almanya Başbakanı Angela Merkel, “Bir masanın etrafındaki insanların aynı aileden mi yoksa farklı aileden mi olduğunu kontrol edemeyiz” ifadelerini kullandı.

Merkel, “Virüse karşı herhangi bir ilacımız ve aşımız yok. Bu nedenle öncelikli hedefimiz virüsü yavaşlatmak olacak” dedi.

Almanya’da vaka sayısının artması üzerine Mart ayında sokağa çıkma yasağı kısıtlaması getirilmişti. Son 24 saatte koronavirüs kaynaklı 51 can kaybı yaşanırken, 584 yeni vaka tespit edildi. Toplam can kaybı 6 bin 518, vaka sayısı da 162 bin 123 olarak kayda geçti.

Daha Fazla Göster

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu