Gündem

Akşener: İYİ Parti, HDP’yi terör örgütünün yanına konumlandırıyor

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Haber Global’de “Jülide Ateş ile 40” programına konuk oldu.

Akşener, “İYİ Parti HDP’yi nereye konumlandırıyor?” sorusuna, “Terör örgütü PKK’nın yanına konumlandırıyor. Hep bunu söyledik” yanıtını verdi. Millet İttifakı’nın 24 Haziran cumhurbaşkanlığı seçimlerinde CHP, İYİ Parti, Demokrat Parti ve Saadet Partisi’nden oluştuğunu, geçtiğimiz yıl yapılan yerel seçimlerde ise CHP ve İYİ Parti’den oluştuğunu hatırlatan Akşener, “Seçmen oy vermiştir, ona söyleyebilecek bir sözümüz yok. Seçmenler, hiçbir zaman bir siyasi partinin tapulu malı değildir. Seçmen, hiçbir zaman A Partisinin, B Partisinin marabası da değildir. Dolayısıyla seçmen dün A Partisine, bugün B Partisine oy verebilir. Seçmenin böyle bir özgürlüğünü elinden almak demokrasiye terstir” ifadelerini kullandı.

23 Haziran’da yapılan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı (İBB) seçimlerinde Millet İttifakı’nın adayı Ekrem İmamoğlu’nun 800 bin oy farkla kazandığını hatırlatan Akşener, “Ölçümlere göre aşağı yukarı 300 bin seçmenin AK Partili olduğu görülüyor. 31 Mart seçimlerinde 325 bin AK Parti seçmeni sandığa gitmedi. 298 bin civarında da CHP seçmeni sandığa gitmedi. Dolayısıyla ittifak olmamasına rağmen geçmişte farklı siyasi partilere oy vermiş seçmen İstanbul’da İmamoğlu’na oy verdi” dedi.

Hükümetin koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında uyguladığı politikalara değinen Akşener, salgının en başında üç haftalık zorunlu karantina ilan edilmiş olsaydı bugün çok ciddi bir mesafenin alınmış olacağını kaydetti.

Akşener, “Güneydoğu politikasında neyi yanlış yaptınız?” sorusunu şöyle yanıtladı: “Bir yanlışlık yaptık diyebileceğimiz bir durumumuz yok. Partiyi kurduk ve çok hızlı bir şekilde seçime gittik. Güneydoğu’ya vicdani ve insani bir gözle baktık. Onun dışında herhangi bir olumsuz adımımız olmadı” ifadelerini kullandı.

(Fotoğraf: Haber Global canlı yayınından alınmıştır.)

Daha Fazla Göster

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu